Результати та перспективи українсько-французької наукової кооперації

В рамках Програми спільних дій між Україною і Францією в галузі науково-технологічного співробітництва  університетом   розвивається багаторічна  результативна  співпраця  з лабораторіями провідних французьких університетів. Опубліковано більше 50 спільних наукових статей у високорейтингових міжнародних журналах (Scopus, Thompson Reuters Web of Science), 4 з яких включені в Quantile (БД публікацій з імпакт фактором більше 4). За програмами спільного керівництва Сo-tutelle захищено 7 дисертацій (університети Паскаля Блеза Клермон-Ферран,  м. Комп’єнь, м. Гренобль, Сорбона Париж-Південь). Науковцями ТНТУ виконувалась низка спільних проектів, що фінансувались різними міжнародними ґрантами (IFMA , П.B. Ясній, 2008-2017, EGIDE, Д. Михалик, 2010, PHC « DNIPRO » №2828HX, співкерівники М. Петрик, Д. Кане, 2013-20014, CNRS PIVERT, М. Петрик та ін.). Вченим світового рівня Ж. Фресаром, професором університету П’єра і Марії Кюрі Сорбона Париж 6 (UPMC) щорічно читається курс лекцій для студентів спецільності 121- інженерія програмного забезпечення. З наступного семестру професором ESPCI Paris  А.-P. Леграндом буде читатися ще один курс.

Важливою компонентою співпраці є  підписання в Парижі ректором університету професором Петром Яснієм рамкової угоди про науково-освітню співпрацю і підготовку магістрів за Програмами подвійних дипломів з Мережею Вищих інженерних шкіл Франції n+i, що дає можливість нашим кращим студентам паралельно навчатись і стажуватись у  французьких університетах в рамках програм академічного обміну Erasmus+, CampusFrance та стипендій французького уряду.

Підсумком цьогорічної співпраці стало наукове перебування завідувача кафедри програмної інженерії, директора Центру франко-української наукової кооперації і підготовки персоналу, доктора фіз.-мат.наук, професора Петрика Михайла у листопаді-грудні  2017 року у  Вищій школі індустріальних фізики і хімії Парижу ESPCI Paris Tech – одного з найпрестижніших вишів Європи і світу, з яким  ТНТУ одним із перших в Україні має багаторічну плідну  співпрацю.

Мати наукову кооперацію з ESPCI є дуже значимо. Навіть далеко не кожен вуз Польщі чи Румунії має таку співпрацю.  ESPCI-UPMC Paris є  своєрідним французьким Кембриджем і Массачусетсом, де працювало понад 20 Нобелівських лавреатів, у тому числі П’єр і Марія Кюрі, Луї Беккерель, Поль Ланжевен, Фердинант-Анрі Муассан, Жан-Батист Перрен,  основоположник квантової механіки Луї де Бройль, Ірен і Жоліо-Кюрі,  П’єр Жіль де Жен – директор ESPCI, фізики українського походження Жорж Шарпак та  Серж Арош, Клод Коен-Талуджи  та ін.

«Метою мого наукового перебування, – говорить проф. М. Петрик, –  було, передусім, розвинути існуючі напрями співпраці:  моделювання та ідентифікації параметрів систем компетитивної дифузії в неоднорідних нанопористих середовищах і методів аналізу електрофізіологічних сигналів ненормальних неврологічних рухів з провідними лабораторіями  ESPCI Paris Tech-UPMC з подальшим залученням до цих досліджень магістрів, аспірантів та науковців кафедри і університету.

Результатами  перебування  є наукові обговорення та формулювання нових  задач, визначеними європейськими  програмами наукових досліджень, уточнення підходів до  їх вирішення спільними франко-українськими командами:

  • з командою лабораторії «Mouvements anormaux et ganglions de la base : physiopathologie et thérapeutique expérimentale » Inserm U1127, CNRS UMR 7225, проф. Марі Відає, головою Національної федерації неврології Франції, UPMC Paris 6, Інститут головного та спинного мозгу Парижу (ICM),  Головний  медичний центр (госпіталь) Парижу Пітіє Сальпетрієр  – дослідження та аналіз ненормальних рухів;
  • з групою «ICM Plasticitéé du Cerveau » CNRS UMR 829  професора Франсуа-Бенуа Віалет,  ESPCI Paris Tech –  математичні методи  аналізу  « Neurofeedback »;
  • з командою проф. А.Легранда, ESPCI Paris Tech – аналіз електрофізіологічних сиґналів, автоматизація трас руху на цифрових планшетах та створення нових архітектурних моделей ПЗ для мобільних платформах,

  • з групою проф. Ж.Фресара, UPMC-ESPCI Paris Tech – експериментальні і теоретичні дослідження адсорбції багатьох газів в мікро і нанопорисих середовищах,
  • координація разом з докт. Ізабель Ріваль (ESPCI Paris Tech) програм навчання і дослідження магістрів і докторантів ТНТУ в цих проектах, підготовка спільних публікацій у  високорейтингових міжнародних  журналах;
  • з командою « Génies des Procèdes Industriels» CNRS, проф. Е. Воробієва, Комп’єнський технологічний університет – продовження досліджень систем і процесів фільтрації та відтиску в неоднорідних дисперсних органічних середовищах, підготовка докторатнтів за спільним керівництвом.

Відбулися  також обговорення з виконавчим директором Мережі вищих інженерних шкіл Франції n+i Ж.-П. Тротіньйоном щодо реалізації французько-польсько-української Програми потрійних дипломів магістрів за участю ТНТУ.

Проф. Петрик М. також взяв участь у роботі  наукової конференції, організованої ESPCI Paris, присвяченої П’єру Кюрі «Pierre Curie. Science et Media», виступивши з короткою доповіддю « Іван Пулюй – першовідкривач Х-променів ».

За дорученням голови Тернопільської обласної адміністрації п.С.Барни, проф. М. Петриком відбулися обговорення з керівництвом Будинку Бальзака в Парижі щодо їх підтримки  важливого для  нашого регіону франко-українського культурного заходу  – створення  кімнати-музею Оноре де Бальзака у Вишнівецькому палаці, де він перебував  під час своєї подорожі на Україну у 1848р.

7 грудня 2017 року проф. Петрик М. також взяв участь в у міжнародному міжуніверситетському семінарі з ІТ-технологій та ІТ-освіти, організованому в Парижі Міжнародною агенцією CampusFrance і Посольством Франціїї в Україні. Його метою був розвиток співробітництва між французькими та українськими університетами в галузі ІТ-освіти, налагодження академічних та наукових зв’язків між вишами, академічних обмінів,  програм подвійних дипломів,  білатеральних науково-освітніх проектів.  У програмі були доповіді керівників провідних  Вищих шкіл та університетів Франції, зокрема Вищоїої інженерної школи Парижу TELECOM проф. Іва Поалена, директора Вищої школи інформатики Парижу EPITA проф. Жуеля Куртуа, щодо   специфіки міжнародних бакалаврських та магістерських програм з інженерії програмного забезпечення, комп’ютерних наук, безпеки інформації,  виступ Голови ради університетів Франції проф. Жан-Люка Наєля щодо структури ІТ-освіти в університетах Франції.

В рамках двосторонніх зустрічей  проф.М. Петриком здійснено низку обговорень з відповідальними представниками вишів Франції, зокрема, керівником за міжнародну кооперацію TELECOM, п. Катрін Ваза щодо узгодження освітніх програм магістрів та co-tutelle для спеціальності 121 ІПС та ін. Подібні обговореня відбулися з директором EPITA Paris, проф. Жуелем Куртуа,   проф. Патріком Енафом, керівником лабораторії «LORIA de recherche en informatique et ses application » UMR 7503 Університету Лотарінґії, з яким  розвивається успішна кооперація  з моделювання та аналізу нанопористих систем, є значна кількість спільних публікацій та ін. Презентовано  систему підготовки в ТНТУ, навчальні програми ІТ-спеціальностей, досвід багаторічної кооперації ТНТУ з французькими лабораторіями та перспективи.

В ході цих обговорень  досягнуто домовленостей щодо підготовки і підписання білатеральних угод про науково-освітню кооперацію, організації  академічних обмінів стажування, участі в міжнародних проектах.

Ринок  праці ІТ-індустрії у Франції на сьогодні  є одним з найбільшим у Європі  і щорічно вимагає додатково понад 50 тисяч високваліфікованих програмних інженерів та інших ІТ-фахівців. Сукупність цих чинників дає перспективи подальшого розвитку успішної співпраці між ТНТУ та університетами і Вищими школами Франції з питань обміну студентами та  підготовки спільних міжнародних науково-дослідних і освітніх програм.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *