4 - 5 лютого в університеті відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Іван Пулюй: життя, присвячене науці і Україні» до 180-річчя від дня народження Івана Пулюя

4 - 5 лютого 2025 року в Тернопільському національному технічному університеті імені Івана Пулюя відбулася Міжнародна науково-практична конференція, присвячена 180-й річниці від дня народження видатного українського вченого, фізика, електротехніка, винахідника, громадського діяча — Івана Пулюя.

Захід відкрив ректор ТНТУ, Микола Митник, наголосивши на значенні постаті Івана Пулюя для світової науки та української історії. З вітальними словами до учасників конференції звернулися:

  • Владика Теодор, архієпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський УГКЦ, доктор з канонічного права, який підкреслив важливість дослідження особистості Івана Пулюя та збереження пам’яті про його духовну та гуманітарну спадщину при вихованні молодого покоління.
  • Роман Кушнір, академік НАН України, професор, доктор фізико-математичних наук, директор Інституту прикладних проблем механіки і математики імені Я. С. Підстригача, голова НТШ ім. Т. Шевченка, який зазначив важливість проведення конференції в контексті популяризації наукових результатів українських вчених, що дозволить показати їх місце у Європейському та Світовому науковому просторі.
  • Богдан Райчинець, голова Європейського Конгресу українців, голова ГО «Українська ініціатива в Чеській Республіці», що у своїй промові торкнувся міжнародної просвітницької місії у житті Івана Пулюя, адже його наукові та інженерні рішення сприяли покращенню якості житті низки Європейських міст.
  • Василь Дунець, заступник директора з розвитку центрів науки і міжнародних стратегічних проєктів Національного центру "Мала академія наук України", який у своїй промові зробив наголос на необхідності розвитку ідей Івана Пулюя у сьогоденні, популяризації інженерних спеціальностей серед молоді. Він також зазначив на необхідності формування мережі музеїв науки, які дозволять учням шкіл зрозуміти прикладне застосування багатьох відомих фізичних принципів, надихне їх на нові ідеї.
  • Маркіян Мальський, почесний консул Австрії у Львові, який підкреслив зв'язок між минулим та майбутнім та необхідність дослідження наукової спадщини Івана Пулюя, що дозволить поглибити наукову співпрацю між вченими України та Австрії.

Також було зачитано вітальну адресу від голови Українського культурно-просвітницького товариства «Дніпро-Рієка» (Хорватія) Ольги Камінської.

Урочисте відкриття конференції супроводжувалось офіційним врученням головою Наукового Товариства імені Тараса Шевченка Романом Кушніром та його заступницею, докторкою хімічних наук Лідією Бойчишин посвідчень дійсних членів Наукового товариства імені Шевченка гостям, присутнім на заході.

На пленарній частині конференції представлено доповіді провідних українських учених. Василь Шендеровський, доктор фізико-математичних наук, професор, провідний науковий співробітник Інституту фізики НАН України, дійсний член НТШ ім. Т. Шевченка, виступив із доповіддю «Значення постаті Івана Пулюя для університету, України та світу»; Роман Пляцко, доктор фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Інституту прикладних проблем механіки і математики імені Я. С. Підстригача НАН України, дійсний член НТШ, науковий секретар НТШ ім. Т. Шевченка, розкрив тему «Феномен Івана Пулюя у світовій науці й культурі»; Михайло Петрик, доктор фізико-математичних наук, професор, завідувач кафедри програмної інженерії ТНТУ, представив доповідь «Іван Пулюй у вимірі світового науково-технічного прогресу»; Ярослав Стоцький, доктор історичних наук, професор ТНТУ, зупинився на темі «Намагання Івана Пулюя про створення українського університету у Львові: психологічно-соціологічний дискурс»; Олег Гаврилюк, завідувач відділу стародавньої історії Тернопільського обласного краєзнавчого музею, презентував доповідь «Фондові матеріали Тернопільського обласного краєзнавчого музею, присвячені Івану Пулюю».

Яскравим завершенням пленарного засідання конференції стала демонстрація відео, яке зняли студенти Тернополя та Відня: Софія Задорожна (TU Wien і Факультет інженерії машин, споруд та технологій Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя) та Андрій Савчин (Universität Wien і фізико-математичний факультет Тернопільського національного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка). Молоді люди долучилися до вшанування памʼяті Івана Пулюя та здійснили екскурс місцями Віденського університету, де навчався та працював вчений, що народився на Тернопільщині.

Роботу конференції 5 лютого продовжили секційні засідання, на яких були представлені теми, присвячені сторінкам біографії Івана Пулюя, його визначній ролі в науковій, освітній та громадській діяльності, важливій місії популяризації української культури.

Конференція стала майданчиком для обговорення наукової спадщини Івана Пулюя та її значення для сучасності, об’єднавши науковців, дипломатів, освітян і громадських діячів з України та з-за кордону.

За результатами роботи Міжнародної науково-практичної конференції «Іван Пулюй: життя, присвячене науці і Україні» до 180-річчя від дня народження Івана Пулюя видано збірник тез: tntu.edu.ua/storage/pages/00001075/Zbirnyk_I%D0%A02025.pdf